Komunikaty i apele

Dofinansowanie ze środków MKiDN - ANEKS nr 1 z dnia 05.09.2023r.

 Kwota dofinansowania - 763 000,00 zł

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Celem projektu jest Utworzenie Parafialnego Centrum Kultury w Potoku– etap III

W ramach zadania zrealizowano: Zostały zainstalowane panele
fotowoltaiczne oraz pompa ciepła, została także zmodernizowana
kotłownia. Zostało wykonane zagospodarowanie terenu poprzez
ułożenie kostki brukowe pod miejsca postojowe, wykonane zostało także
ogrodzenie posesji. Zainstalowano system kamer oraz system alarmowy.
Zostało wykonane nagłośnienie Sali konferencyjnej, jak również
zakupiono potrzebny sprzęt, także muzyczny, do prowadzenia
działalności kulturalnej.

 

 

 


Dofinansowanie ze środków MKiDN - ETAP III

UMOWA

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

 


Dofinansowanie ze środków MKiDN

 

 

 

Celem projektu jest 'Przebudowa (modernizacja) Domu Parafialnego z przeznaczeniem na Parafialne Centrum Kultury.
 
W ramach zadania zrealizowano: wymianę pokrycia dachowego, instalację odgromową, instalację fotowoltaiczną, elewację zewnątrz budynku, wykonano instalacje i montaż klimatyzatorów, instalację i montaż części kamer oraz zakupiono meble i zainstalowano wyposażenie komputerowe do prowadzenia działalności.

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego



Informacja o realizowanych przez Parafię projektach

Informacja o realizowanych przez Parafię projektach


 

 

 

 

Muzea podkarpackie 2004-2014

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Boboli w Potoku realizuje zadanie:

 

'Przebudowa (modernizacja) Domu Parafialnego w Potoku z przeznaczeniem na Parafialne Centrum Kultury i zakup wyposażenia'

 

     

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

 

 


Apel Biskupów

KOMUNIKAT

 

      Wiadomość o inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę napełnia nas wszystkich niepokojem wobec ludzkich cierpień i zagrożeń płynących z przekroczenia tym faktem podstawowych zasad moralnych i międzynarodowych umów.

      Apelujemy o wysiłek wszystkich ludzi dobrej woli i pomoc w budzeniu sumień tych, którzy decydują o przywróceniu pokoju na drodze ku pojednaniu zwaśnionych.

     Wyrażamy współczucie rodzinom zabitych, cierpiących i zagrożonych, łącząc się w modlitwie ze współbraćmi w wierze chrześcijańskiej i wszystkimi ludźmi dobrej woli.

      Jednocześnie, biorąc pod uwagę możliwość pojawienia się fali uchodźców, jako biskupi diecezji Polski południowo-wschodniej, prosimy księży proboszczów naszych diecezji o zachęcenie wiernych do okazania życzliwej pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy niebawem mogą pojawić się na terenach naszych diecezji. Nie ustawajmy też w modlitwie o pokój na Ukrainie. Instytucje kościelne, zwłaszcza diecezjalne Caritas, oferują pomoc dla uchodźców, okazując tym samym chrześcijańską postawę miłosierdzia i braterstwa. Diecezjalne Caritas, działając w porozumieniu z władzami administracji publicznej, będą koordynować wszelkiego rodzaju inicjatywy pomocowe.

 

       Polecając Bożej opiece powyższą troskę błogosławimy wszystkim ludziom dobrej woli,

 

✠ Adam Szal – Przemyśl
✠ Józef Michalik – Przemyśl
✠ Stanisław Jamrozek – Przemyśl
✠ Krzysztof Chudzio – Przemyśl
✠ Jan Wątroba – Rzeszów
✠ Kazimierz Górny – Rzeszów
✠ Edward Białogłowski – Rzeszów
✠ Krzysztof Nitkiewicz – Sandomierz
✠ Marian Rojek – Zamość
✠ Mariusz Leszczyński – Zamość
✠ Jan Śrutwa – Zamość

 


Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę

       W związku inwazją rosyjską na Ukrainę, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, stanowczo potępiam działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa.

        Jednocześnie – wraz z całym Kościołem w Polsce – wyrażam moją solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy.

W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do Księży Biskupów oraz wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji. Jako Kościół w Polsce pragniemy przyjść naszym Braciom również z materialną pomocą, dlatego apeluję, aby zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce będzie świadczona sukcesywnie i systemowo za pośrednictwem naszych instytucji charytatywnych – parafialnych, diecezjalnych i ogólnopolskich – w tym, przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto, proszę wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia.

 

Królowej Pokoju zawierzam losy Ukrainy i Polski, zapewniając wszystkich o mojej duchowej bliskości i modlitwie.

 

 

+ Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski


Apel Papieża Franciszka

Papież FRANCISZEK

 

           „W moim sercu odczuwam wielkie cierpienie z powodu pogarszającej się sytuacji na Ukrainie. Pomimo wysiłków dyplomatycznych minionych tygodni, otwierają się scenariusze coraz bardziej niepokojące. Podobnie jak ja, wielu ludzi na całym świecie odczuwa udrękę i niepokój. Po raz kolejny pokój wszystkich jest zagrożony przez interesy partykularne” – stwierdził papież.

              „Błagam wszystkie zaangażowane strony, aby powstrzymały się od jakichkolwiek działań, które spowodowałyby jeszcze większe cierpienie mieszkańców, zaostrzając współistnienie między narodami i dyskredytując prawo międzynarodowe” – poprosił.

              „Chciałbym zwrócić się do wszystkich, do ludzi wierzących i niewierzących. Jezus nauczał, że diabelskiemu szaleństwu przemocy odpowiada się orężem Boga: postem i modlitwą. Zachęcam wszystkich, aby najbliższa środa 2 marca, Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju. Zachęcam szczególnie osoby wierzące, aby tego dnia intensywnie poświęciły się modlitwie i postowi. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny” – powiedział papież Franciszek.


APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W związku z trwającą agresją zbrojną Rosji w Ukrainie, dnia 25 marca br., w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Ojciec Święty Franciszek dokona Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. W tym samym czasie, tego samego aktu dokona w Fatimie kard. Konrad Krajewski, jako wysłannik Ojca Świętego. Jednocześnie Papież prosi, aby pasterze i wierni na całym świecie trwali w tym samym czasie zjednoczeni na modlitwie, pod przewodnictwem Biskupa Rzymu.

Kościół w Polsce pragnie odpowiedzieć na to papieskie wezwanie, dlatego zwracam się z apelem do wszystkich księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych, aby tego dnia we wszystkich katedrach
i kościołach w Polsce o godz. 17:00, w jedności z Następcą Świętego Piotra, wznieść modlitwy do Boga, odmawiając Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

Powierzając Dobremu Bogu sprawę pokoju w Ukrainie i świecie, z serca wszystkim błogosławię, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

 

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 18 marca 2022 roku


Przebudowa (modernizacja) Domu Parafialnego w Potoku z przeznaczeniem na Parafialne Centrum Kultury - etap II


Zyskiwanie odpustów

        W związku z pandemią Covid-19, Penitencjaria Apostolska, chcąc zapewnić bezpieczeństwo wiernych w czasie epidemii, określiła nowe możliwości zyskiwania odpustu zupełnego dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych.

 

      Odpust zupełny można zyskać nie tylko w dniach od 1 do 8 listopada, ale także w inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone. Również odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych, dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kaplicę lub cmentarz i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

 

       Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na ograniczenia gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko będą się łączyć duchowo z wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte oraz jeśli wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają intencję – kiedy to tylko będzie możliwe – spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego). Te osoby, aby uzyskać odpust zupełny powinny odmówić pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu); podjąć medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub też wypełnić uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu swoich cierpień.


Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Andrzeja Boboli w Potoku, siedziba: Krosno, Potok 413.