Komunikaty i apele
Dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury
Celem projektu jest 'Przebudowa (modernizacja) Domu Parafialnego z przeznaczeniem na Parafialne Centrum Kultury.
W ramach zadania zrealizowano: wymianę pokrycia dachowego, instalację odgromową, instalację fotowoltaiczną, elewację zewnątrz budynku, wykonano instalacje i montaż klimatyzatorów, instalację i montaż części kamer oraz zakupiono meble i zainstalowano wyposażenie komputerowe do prowadzenia działalności.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W związku z trwającą agresją zbrojną Rosji w Ukrainie, dnia 25 marca br., w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Ojciec Święty Franciszek dokona Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. W tym samym czasie, tego samego aktu dokona w Fatimie kard. Konrad Krajewski, jako wysłannik Ojca Świętego. Jednocześnie Papież prosi, aby pasterze i wierni na całym świecie trwali w tym samym czasie zjednoczeni na modlitwie, pod przewodnictwem Biskupa Rzymu.
Kościół w Polsce pragnie odpowiedzieć na to papieskie wezwanie, dlatego zwracam się z apelem do wszystkich księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych, aby tego dnia we wszystkich katedrach
i kościołach w Polsce o godz. 17:00, w jedności z Następcą Świętego Piotra, wznieść modlitwy do Boga, odmawiając Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.
Powierzając Dobremu Bogu sprawę pokoju w Ukrainie i świecie, z serca wszystkim błogosławię, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, dnia 18 marca 2022 roku
Apel Papieża Franciszka
Papież FRANCISZEK
„W moim sercu odczuwam wielkie cierpienie z powodu pogarszającej się sytuacji na Ukrainie. Pomimo wysiłków dyplomatycznych minionych tygodni, otwierają się scenariusze coraz bardziej niepokojące. Podobnie jak ja, wielu ludzi na całym świecie odczuwa udrękę i niepokój. Po raz kolejny pokój wszystkich jest zagrożony przez interesy partykularne” – stwierdził papież.
„Błagam wszystkie zaangażowane strony, aby powstrzymały się od jakichkolwiek działań, które spowodowałyby jeszcze większe cierpienie mieszkańców, zaostrzając współistnienie między narodami i dyskredytując prawo międzynarodowe” – poprosił.
„Chciałbym zwrócić się do wszystkich, do ludzi wierzących i niewierzących. Jezus nauczał, że diabelskiemu szaleństwu przemocy odpowiada się orężem Boga: postem i modlitwą. Zachęcam wszystkich, aby najbliższa środa 2 marca, Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju. Zachęcam szczególnie osoby wierzące, aby tego dnia intensywnie poświęciły się modlitwie i postowi. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny” – powiedział papież Franciszek.
Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę
W związku inwazją rosyjską na Ukrainę, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, stanowczo potępiam działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa.
Jednocześnie – wraz z całym Kościołem w Polsce – wyrażam moją solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy.
W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do Księży Biskupów oraz wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji. Jako Kościół w Polsce pragniemy przyjść naszym Braciom również z materialną pomocą, dlatego apeluję, aby zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce będzie świadczona sukcesywnie i systemowo za pośrednictwem naszych instytucji charytatywnych – parafialnych, diecezjalnych i ogólnopolskich – w tym, przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto, proszę wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia.
Królowej Pokoju zawierzam losy Ukrainy i Polski, zapewniając wszystkich o mojej duchowej bliskości i modlitwie.
+ Stanisław Gądecki
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Apel Biskupów
KOMUNIKAT
Wiadomość o inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę napełnia nas wszystkich niepokojem wobec ludzkich cierpień i zagrożeń płynących z przekroczenia tym faktem podstawowych zasad moralnych i międzynarodowych umów.
Apelujemy o wysiłek wszystkich ludzi dobrej woli i pomoc w budzeniu sumień tych, którzy decydują o przywróceniu pokoju na drodze ku pojednaniu zwaśnionych.
Wyrażamy współczucie rodzinom zabitych, cierpiących i zagrożonych, łącząc się w modlitwie ze współbraćmi w wierze chrześcijańskiej i wszystkimi ludźmi dobrej woli.
Jednocześnie, biorąc pod uwagę możliwość pojawienia się fali uchodźców, jako biskupi diecezji Polski południowo-wschodniej, prosimy księży proboszczów naszych diecezji o zachęcenie wiernych do okazania życzliwej pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy niebawem mogą pojawić się na terenach naszych diecezji. Nie ustawajmy też w modlitwie o pokój na Ukrainie. Instytucje kościelne, zwłaszcza diecezjalne Caritas, oferują pomoc dla uchodźców, okazując tym samym chrześcijańską postawę miłosierdzia i braterstwa. Diecezjalne Caritas, działając w porozumieniu z władzami administracji publicznej, będą koordynować wszelkiego rodzaju inicjatywy pomocowe.
Polecając Bożej opiece powyższą troskę błogosławimy wszystkim ludziom dobrej woli,
✠ Adam Szal – Przemyśl
✠ Józef Michalik – Przemyśl
✠ Stanisław Jamrozek – Przemyśl
✠ Krzysztof Chudzio – Przemyśl
✠ Jan Wątroba – Rzeszów
✠ Kazimierz Górny – Rzeszów
✠ Edward Białogłowski – Rzeszów
✠ Krzysztof Nitkiewicz – Sandomierz
✠ Marian Rojek – Zamość
✠ Mariusz Leszczyński – Zamość
✠ Jan Śrutwa – Zamość
Informacja o realizowanych przez Parafię projektach
Informacja o realizowanych przez Parafię projektach
![]() |
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Boboli w Potoku realizuje zadanie:
'Przebudowa (modernizacja) Domu Parafialnego w Potoku z przeznaczeniem na Parafialne Centrum Kultury i zakup wyposażenia'
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. |
Przebudowa (modernizacja) Domu Parafialnego w Potoku z przeznaczeniem na Parafialne Centrum Kultury - etap II
Zyskiwanie odpustów
W związku z pandemią Covid-19, Penitencjaria Apostolska, chcąc zapewnić bezpieczeństwo wiernych w czasie epidemii, określiła nowe możliwości zyskiwania odpustu zupełnego dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych.
Odpust zupełny można zyskać nie tylko w dniach od 1 do 8 listopada, ale także w inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone. Również odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych, dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kaplicę lub cmentarz i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.
Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na ograniczenia gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko będą się łączyć duchowo z wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte oraz jeśli wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają intencję – kiedy to tylko będzie możliwe – spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego). Te osoby, aby uzyskać odpust zupełny powinny odmówić pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu); podjąć medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub też wypełnić uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu swoich cierpień.
Dekret Metropolity Przemyskiego z 16 października 2020 r.
Przemyśl, 16 października 2020 r., L.dz. 1778/023/2020
DEKRET
W związku z nasilającą się pandemią w Polsce i wprowadzeniem nowych obostrzeń, dotyczących także uczestnictwa wiernych w nabożeństwach i Mszach Świętych, odprawianych w kościołach i kaplicach, zarządzam, co następuje:
- Mając na uwadze ograniczenia dotyczące liczby uczestników zgromadzeń religijnych dla wiernych przebywających w tzw. strefie żółtej” (1 osoba na 4m2) i w „strefie czerwonej” (1 osoba na 7 m2), zgodnie z kan. 87 § 1, 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam ogólnej dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej, począwszy od niedzieli 18 października br., osobom przebywających w takich strefach w okresie ich obowiązywania.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam szczególnie do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe w Radiu FARA oraz za pośrednictwem lokalnych i ogólnopolskich rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych.
- W kościołach i kaplicach należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. Przypominamy również, że maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta, zobowiązani są używać:
– wierni uczestniczący w liturgii, chyba że mają wymagane zwolnienie,
– pracownicy kościelni w sytuacjach kontaktu z innymi osobami (np. podczas zbierania składki czy w czasie przygotowania paramentów w świątyni, w której przebywają inne osoby),
– służba liturgiczna podczas liturgii i przygotowania do niej, z wyjątkiem diakona, lektora i psalmisty w momentach czytania lub śpiewu.Maseczek lub przyłbic mają ponadto używać celebrans i koncelebransi, podczas rozdawania Komunii św. i procesji przez świątynię.
Wszystkie informacje dotyczące naszej Archidiecezji będą umieszczane na bieżąco na stronie przemyska.pl.
Zachęcam do intensywnej modlitwy w intencji ustania pandemii, a także w intencjach chorych i personelu medycznego oraz służb ratowniczych.
Z serca wszystkim błogosławię
/-/ ✠ Adam Szal
Metropolita Przemyski
/-/ ks. Bartosz Rajnowski
Kanclerz Kurii
Treść niniejszego Dekretu należy odczytać we wszystkich kościołach i kaplicach Archidiecezji podczas Mszy świętych w niedzielę, 18 października br. oraz podać do wiadomości wiernym poprzez wywieszenie go w gablotach parafialnych i za pośrednictwem dostępnych środków masowego przekazu.
Zaproszenie do złożenia oferty 23.04.2020r
Potok, dnia 23.04.2020 r
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA P.W. ŚW. ANDRZEJA BOBOLI
ZAPRASZA
do złożenia propozycji cenowej na realizację zadania pn.:
Termomodernizacja budynku kościoła parafii Rzymskokatolickiej
Św. Andrzeja Boboli w m. Potok
Załączniki do ogłoszenia:
Ogłoszenie - zaproszenie do złożenia propozycji cenowej